Ütücülük İşi Yaparak Para Kazanmak 2020

Mağazalardan aldığımız tekstil ürünlerinin son halini almasını sağlayan ütü işlemini yapan kişiye ütücü, bu mesleğe de ütücülük işi adı verilmektedir. Büyük tekstil fabrikalarında son ütücü adı ile insanlar çalışırken küçük üretim atölyelerinde bu iş için insan çalıştırmak yerine evlere ütü işi adı altında ek iş imkanı sağlanmaktadır. Bu yöntem ile atölyeler sigortalı işçi çalıştırmak zorunda kalmadıkları gibi daha ekonomik bütçelere ütü işlemini yaptırmaktadır.

Ütücülük İşi Yaparak Para Kazanmak 2020

Son ütücü olarak tekstil üretim fabrikalarında çalışmak veya evlerde ütü işi yapabilmek için öncelikle pres ütü kullanımı hakkında bilgi sahibi olmalı ve deneyimli biri olmalısınız. Sakin ve sabırlı biriyseniz son ütü işini alabilir ev ek gelir elde edebilirsiniz.

Ütücülük Kursu

1 ) Evde ütü işi: Büyük atölyeler veya küçük üretim atölyeleri için ütücü işi yapmak için öncelikle pres ütü konusunda deneyimli, tecrübeli biri olmalısınız. Yüksek ısı da buhar yardımı ile yapılan pres ütü işinde bir yerinizi yakmadan çalışabilmek için sabırlı ve tecrübeli olmanız çok önemlidir.

2 ) Son ütücü işi: Fabrikalar ve büyük üretim atölyeleri için ihtiyaç duyulan son ütücü işi için fabrikaların açmış olduğu ilanları takip etmeniz yeterli olacaktır. Pres ütü olarak ağıt preslerin kullanıldığı son ütü işinde kol gücüne de sahip olmanız gereklidir.

Ütücülük İçin Özel Şartlar

  • Kadın veya erkek olmanız son ütücülük işi için bir şart değildir. Ayrıca evde yapabileceğiniz bu iş için evinizde ütü makinasının yer alabileceği bir alana sahip olmanız gereklidir.
  • Buharlı sistem ile çalışan ütüler ile sağlıklı bir şekilde çalışabilmek için ütü kullanımında deneyimli olmanız gereklidir. Normal ütülere göre farklı kullanım özelliklerine sahip olan pres ütüler ayakta çalışmanız gereken makinalardır.

Ütücülük Sertifikası Nerden Alınır?

  • Ütücülük yapabilmek için MEB onaylı eğitim kurslarına gidebilir, onaylı sertifika alarak hiçbir bilginiz olmasa da ütücü olarak bir atölye de veya tekstil fabrikasında çalışabilirsiniz.
  • Dikim evlerinde veya tekstil atölyelerinde yer alan basit ütü makinaları ile çalışarak ütü konusunda tecrübeli olabilirsiniz.
  • Teknolojik ütü makinaları ile bir yandan ütü yaparken bir yandan kumaşın nemini alabilmek için ütünün tüm teknolojik özelliklerine hakim olmanız gereklidir.

Milli eğitim bakanlığının sitesinden ütücülük kurslanırını incelemk için lütfen tıklayınız

Bu işe yorum yap