Tütün Eksperliği Yaparak Para Kazanmak

Tütün Eksperliği Yaparak Para Kazanmak

Bir tarım ülkesi olan ve milli gelirin büyük çoğunluğunu tarım ürünlerinden elde eden Türkiye, tütün üretimi konusunda da dünya genelinde ilk sıralarda yer alır. Kaliteli tütün üretimi yapılan arazilere sahip olan ve tütün kalitesinde teknolojik yöntemler kullanılan ülkemizde üretilen tütünün bir kısmı yurt dışına ihraç edilirken bir kısmı da yurt içinde değerlendirilmektedir. Tütünlerin kalitesini kontrol eden, tütün üreticilerine yol ve yöntem gösteren, daha kaliteli tütünlerin elde edilmesine katkı sağlayan türün eksperleri bağlı bulundukları kurum adına profesyonel eksper hizmeti verirler. Tütün eksperliği yaprak para kazanmak için iyi bir tütün eksperi olmanız gereklidir. İyi bir tütün eksperinin görev ve sorumlulukları şunlardır.

Tütün Eksperliği Yaparak Para Kazanmak

Tütün Eksperi Görevleri

1 ) Tütün eksperleri, tütünlerin üretim şeklini, kullanılan tarım yöntemlerini, hasat metotlarını, kurutma işlemlerini denetleyerek raporlarlar.

2 ) elde edilen tütünlerin fermantasyonlarının yapıldığı teknolojik sistemlerin bakımını yaparlar, tütün kalitesinin düzeyini tespit ederler.

3 ) Üretilen tütünlerin standartlara uygun olup olmadığını denetleyen tütün eksperleri tütünün fiyatını da belirleyen temel faktördür.

4 ) Yaprak tütünlerin işlendiği atölyelerin denetimini yaparak eksiklikleri tespit edip raporlar, sigara fabrikalarının tütün ihtiyaçlarının istenilen kaliteye sahip olması sağlanır.

5 ) Tüketici isteklerine ve piyasa şartlarına uygun sigara, pipo, puro, enfiye tütünü üretilmesini sağlarlar.

Tütün Eksperi Olarak Alacağınız Maaş

Çok önemli görevleri olan tütün eksperleri bu görevleri yüksek miktarlı maaşlar karşılığında yaparlar. Profesyonel çalışan donanımlı tütün eksperleri ortalama olarak 5000 lira aylık maaş alıyorlar. Asgari ücretin fiyatı ile kıyaslandığında iyi bir maaş alma imkanınız olan tütün eksperliği yaparak para kazanmak işini yapabilir ve çok para kazanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tütün konusunda eğitim almak, tütün konusunda araştırmalar yapmak ve tütün bilginizi geliştirmek

Tütün kalitesini artırmak, piyasaya uygun şartlara sahip tütün elde edilmesini sağlamak ve tütün fermantasyonu yapılan sistemleri denetlemek gibi  sorumlulukları bulunan tütün eksperleri özel şirketlerin yanı sıra devlet kurumlarında da görev alırlar. Devlet kurumunda çalışan biri olarak çalışma saatleriniz standart mesai saatleriniz olacaktır. Özel şirketlerde görev aldığınızda ise mesai saatleriniz standart saatlerden daha fazla çalışmanız gerekir. Ancak maaş kıyaslaması yaptığınızda ise devlet kurumunda kazandığınız maaş, özel sektörde kazanacağınız maaştan daha düşük olacaktır. Tütün Eksperliği Yaparak Para Kazanmak!

Damacana su bayiliği

İşkur açık iş ilanları

Bu işe yorum yap