Taksi Şoförü Olmak için Gerekenler

Taksicilik en eski mesleklerden biri olarak günümüzde de icra edilmektedir. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde 3 vardiya olarak bir taksi çalıştırılmakta ve bu nedenle taksici olma şartlarını sağlayan çalışanlar için ilanlar verilmektedir. Herkes araba kullanabilir ancak herkes taksicilik yapamaz. Taksi şoförü olmak için gerekenler ve yerine getirmeniz gereken şartlar vardır. Taksici olabilmek için 5362 sayılı yasaya göre  şu şartları sağlamanız gereklidir.

Başlıklar

Taksi şoförü olmak için Gerekenler

1 ) Öncelikle psikoteknik raporunu almış olmanız gereklidir.

2 ) Taksici olabilmek ve araç kullanabilmek için geçerli bir ehliyetinizin olması gereklidir.

3 ) Ticari araç kullanabilmek için Kara yolları Genel Müdürlüğü tarafından 5362 sayılı yasada belirtilmiş olan ticari araç kullanma şartlarını sağladığını gösterir İlçe Trafik Şube Müdürlüğü onaylı rapora sahip olmanız gereklidir.

3 ) GBT tarama ehliyetini almış olmanız gereklidir.

4 ) Taksici olabilmek için ve kayıt yaptırabilmek için tam teşekküllü devlet hastanesinde sağlık raporu almış olmanız gereklidir.

5 ) Yolcu taşıyabilmeniz için gerekli olan SRC belgesini almış olmanız gereklidir.

6 ) Trafik Şube Kayıt Tescil Bürosu tarafından düzenlenmiş olan kayıt formu ve kullanacağınız araca ait plaka belgelerini almış olmanız gereklidir.

Bu belgelere sahip olan ve yasalara göre geçerli bir ehliyeti olan kişiler taksilerde şoförlük yapabilirler. Taksicilerin şoförlük yapmaları için gerekli olan şartlar ve ilgili belgeler 5362 sayılı kanun ile yasal zorunluluk haline getirilmiştir.

Taksi Şoförü Olmak için Gerekenler

Taksi Sahibi Olmak İçin Gerekenler

1 ) aracın alınış tarihini gösteren ve araç bilgilerinin yer aldığı resmi bir fatura,

2 ) Araç ile ilgili olarak taksi teknik belgesi,

3 ) Aracın plakasına ait olan taksi plakası dökümanları,

4 ) Araç ruhsatı ve taksi olarak çalışabilirlik izni belgesi,

5 ) Her taksi için verilen araç kartı ve taksi kartı,

6 ) Araca ait sigorta poliçe belgesi

Bu belgelere sahipseniz aracınızı taksi olarak kayıtlı bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Yasalar gereği taksici olmak için yapmanız gerekenler ve Taksi Şoförü Olmak için Gerekenler arasında yer alan ve taksicilik şartlarına ve evraklarına sahip olan kişileri taksinizde çalıştırabilir taksici olma iş fikrinizi fiiliyatta gerçekleştirebilirsiniz. Taksicilik kazanç oranı yüksek olan meslek gruplarından biri olduğu için her dönem tercih edilen ve şartları sürekli güncellenen bir meslek grubudur. Taksi Şoförü Olmak için Gerekenler!

 

Ayrıca diğer iş fikirleri ve para kazanma, işkur teşvikleri hakkında bilgi için aşağıdaki yazılara göz atabilirsiniz.

İŞKUR Geleneksel Meslek Kursları

2021 Yatırım Araçları Nelerdir?

Bekçi Olmak İçin Gerekenler 2020

İşkur açık iş ilanları

 

1 Yorum

  1. Anonim

Bu işe yorum yap