Prim Veren Sektörler

Prim Veren Sektörler

Çalışma hayatında maaş, prim ve maaş artı prim usulüne göre çalışma düzenleri esastır. Maaş aylık olarak sabit bir şekilde ödenirken maaş ile birlikte ödenen prim ise ay içindeki satış performansınıza bağlı olarak değişir. Prim; aylık olarak satış yapmanız için belirlenen kotayı aştığınızda veya üretim olarak o ay sizin için belirlenen miktarın üzerinde üretim yaptığınızda ödenen ekstra maaştır. Ülkemizde prime dayalı olarak faaliyet gösteren sektörler olduğu gibi maaş ile birlikte prim ödenen sektörler de mevcuttur. Prim veren sektörler şunlardır;

1 ) Satış elemanı ve tezgahtarlık primleri: Satış elemanı olarak çalıştığınız tüm sektörler prim veren sektörler prim esasına göre çalışır. Elektronik eşya satışı, ayakkabı mağazası, kıyafet mağazası gibi alış veriş merkezlerinde karşınıza çıkan tüm mağazalarda çalışan satış elemanları prim esasına göre çalışmaktadır.

2 ) Kuyumcuların primleri; Prim esasına dayalı olarak çalışan bir diğer sektör kuyum sektörüdür. Altın alım ve satımı üzerine kurulu olan kuyumculuk mesleği, satış üzerinden prim verilen sektörler arasında yer alır. Satılan ürünlerin aylık cirosu üzerinden hesaplanan prim ay sonunda maaşa ek olarak yansıtılır.

3 ) Dağıtım sektörü primleri: Gıda üzerine faaliyet gösteren tüm firmalar prim esasına dayalı olarak çalışır. Aylık belirlenen kotanın üzerinde yapılan dağıtımlar ve satışlara göre belirlenen prim maaş ile birlikte veya 3 ayda bir olacak şekilde ödenmektedir.

4 ) Üretim sektörü primleri: Üretim yapan tüm sektörlerde prim esası geçerlidir. Aylık yapılması gereken üretimden fazlası yapıldığında çalışanlara ekstra prim ödenir. Tekstil, gıda, otomotiv gibi sektörlerin tamamında prim esası geçerlidir.

5 ) Bankacılık sektörü primleri: Kredi ve kredi kartı satışı yapan bankacılar prim esasına göre çalışırlar. Aylık müşteriler everilen krediler belirlenen miktarların üzerinde yer alıyorsa prim ödenir.

6 ) Sigorta sektörü primleri: Hayatımızın bir parçası olan sigorta sektörü prim esasına dayalı olarak çalışan sektörler arasında yer alıyor. Sigorta şirketleri, bankalar, aracı kurumlar yüksek prim imkanı bulunan sigorta sektöründe yer alan oyunculardır

7 ) Lojistik sektörü primleri: Lojistik ve ulaşım sektörü prim veren sektörler arasındadır. Lojistik alanında aylık taşınan ürün miktarına göre prim ödemesi yapılır.

Prim alan bir sektörde çalışmanın çalışan motivasyonu açısından daha etkili oşduğunu düşünüyorum. Primler cüzi dahi olsa birike birike çoğalabilir. Bu hususta sadece çalışanlar için değil işverenler için de prim vermek satışları yükseltmek adına önemlidir.

Bayilik alarak market açmak

İşkur açık iş ilanları

2 Yorum

  1. dudu
    • dudu

Bu işe yorum yap