Part Time İş Nedir ?

Başlıklar

Part Time İş Nedir ?

Çalışma hayatı zorlu şartları içinde barındıran, gününüzün en az 8 saatini ş yerinde geçirdiğiniz bir hayattır. Düzenli olarak haftanın beş günü en az 8 saat çalıştığınız  tam zamanlı bir iş hayatı dışında daha az çalışabileceğiniz ve çalışma saatlerinizi kendinizin belirlediği part time çalışma hayatı da sizin için mümkün olan bir çalışma hayatıdır. Part time iş olarak ilan edilen işlerde, işletmelerin yoğun oldukları saat dilimlerinde 2 – 3 saat çalışabilirsiniz. Haftanın bir günü veya birkaç günü çalışabileceğiniz part time iş, tam zamanlı işlere göre daha düşük kazançlar elde etmenize neden olur. Part time işlerin artıları ve eksilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Part Time İş Nedir ?

Eksileri

1 ) Yemek sektöründe yer alan bir işletmede part time iş sahibiyseniz yemek saatleri çok yoğun olacağı için öğle vakitlerinde veya akşam yemeği saatlerinde yoğun bir şekilde çalışabilirsiniz.

2 ) Part time bir işte çalışıyorsanız izin günleriniz veya dinlenme saatiniz gibi kavramlara sahip olamazsınız. Kısa süreli çalışma saatleri için size izin günü veya dinlenme saati imkanı verilmez.

3 ) Part time bir işte çalışıyorsanız çalışma saatleriniz üzerinden ücretlendirilecek olan maaşınız oldukça düşük olacaktır.

4 ) Çalıştığınız sektöre göre part time iş çok yorucu olabileceği gibi yorucu olmayan ve kazancı çok yüksek olan bir işte olabilir.

Artıları

1 ) Part time bir işte çalışarak günün büyük çoğunluğunu kendinize ayırabilir, az süre çalışarak ihtiyacınız olan rakamları kazanabilirsiniz.

2 ) Part time çalışarak kendi çalışma saatlerinizi ayarlayabilir, günlük programlarınızı dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

3 ) Okul hayatınızı etkilemeyecek, aile hayatınızı zora sokmayacak ve tam zamanlı olarak çalışmak zorunda kalmadan ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir işte çalışabilirsiniz.

4 ) Part time bir işte çalışarak ilerleyen zamanlar için bir referans oluşturabilir, tam zamanlı ve kazancı yüksek olan bir işte çalışma şansınızı artırabilirsiniz.

5 ) İş bulmanın bu kadar zor olduğu günümüzde maaşı iyi olan tam zamanlı bir işte çalışabilmek için sahip olmanız gereken tecrübe ve deneyim için part time işte çalışabilir ve tecrübenizi artırabilirsiniz.

İşkur iş teşvikleri

İşkur açık iş ilanları

Bu işe yorum yap