Nasıl İş İlanı Verebilirim Firmalar için İş İlanı Rehberi

Nasıl İş İlanı Verebilirim Firmalar için İş İlanı Rehberi

 

İşsizlik oranının yüzde 12 olduğu ülkemizde iş ilanlarını gazetelere vermek, afişler bastırmak geride kaldı. TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumunun) verilerine göre Ekim 2020 itibariyle değerlendirilen verilere bakılarak ülkemizde 4 milyon 5 bin tane işsiz vardır. Peki nasıl iş ilanı verebilirim diyorsanız bu yazıyı okumaya devam etmenizi öneririm. İşsizlik oranının büyük kesimi 15-24 yaş aralığındaki genç nüfustur. İşsizliğin büyük kesimini kaplayan genç nüfus teknolojiye daha yakın oldukları için günlerinin büyük kısmını internette, sosyal medyada geçirirler. Böylelikle genç nüfusa ulaşımın en kolay yolu internettir. Sosyal medya olsun, siteler olsun iş ilanı vermek hem çok kolay hem de olumlu yönde dönüşler daha hızlı gerçekleşmektedir. İnternet hem işveren hem işçi açısından en kolay yoldur. Bu konuda hem ücretli hem ücretsiz bir çok internet sitesi ve aplikasyon bulunuyor. İnternet sitesi ve uygulamaların yanı sıra sosyal medyada da bir çok kitleye seslenip iş kriterlerine uygun elemanlar için iş ilanı kolaylıkla verilebilir. Bu sitelerin bir kısmı ücretli bir kısmı ise ücretsizdir. Ücretsiz sitelerden bazıları:

eleman360.com

elemanbuldum.com

www.elemanonline.com.tr

www.elemanuzmani.com (sadece ilk 10 gün ücretsizdir.)

www.pariyer.com/ (sadece ilk ilan ücretsizdir.)

Nasıl İş İlanı Verebilirim Firmalar için İş İlanı Rehberi

Nasıl İş İlanı Verebilirim Firmalar için İş İlanı Rehberi

Nasıl iş ilanı verebilirim?

Bu sitelerin yanı sıra iş ilanı vermek için aplikasyonlardan da yararlanmak mümkündür. Peki iş ilanı nasıl verilir? Örnek iş ilanı nasıl olmalıdır? Öncelikle işin ne olduğu, aranılan elemanın pozisyonundan bahsedilmelidir. (Örneğin avukatlık büromuzda çalışacak sekreter aranıyor.) Daha sonra bu işe uygun kriterler açıkça belirtilmelidir. İş yerinin nerede olduğu, alınacak elemanın bilgisi, mezun olduğu okul, deneyimli olup olmadığı, sahada ya da masa başında çalışıp çalışmayacağı, ehliyeti olup olmadığı ya da yaşı gibi istenilen kriterler açıkça belirtilmelidir. Özellikle verilecek aylık maaş, sigorta durumu açıklanmalıdır. İşin ne olduğu, istenilen kriterler, elemanın becerileri gibi kriterleri belirttikten sonra ilanın sonuna isim soy isim ya da şirketin adı, adres, telefon numarası, mail hesabı gibi iletişim bilgileri eklenmelidir. Şimdi örnek bir kaç ilan yazalım:

İzmir Bornova’ da yeni açılan kuaförümüz için tecrübeli kuaför aranıyor. Sigortalı, aylık 2500 maaş+yol ve yemek imkanlarını karşılıyoruz. İletişim: Ünal Kerim Kahraman Tel:0333 555 77 88 Adres: Mustafa Kemal Atatürk caddesi Günebakan mahallesi no:1 Bornova/ İzmir.

 

Ankara- Gölbaşındaki kozmetik firmamız için bay-bayan tecrübeli- tecrübesiz, sigortalı pazarlama müdürü aranıyor. Adres: Alparslan Türkeş caddesi no: 13 Gölbaşı/ Ankara. İetişim: ipekkozmetik@gmail.com Tel:0555 555 55 55 vb. Bir çok örnek vermek mümkündür.

Bu örnekler daha kısa ve net iş ilânlarıdır. Daha detaylı bir iş ilanı vermek isterseniz örnek olarak:

Antalya- Kemerde turizm sektöründe faaliyet gösteren otellimiz Xxxx Oteli’nde Yiyecek İçecek Departmanı’nda görevlendirilmek üzere Aşçı arıyoruz. Günlük yemek üretiminin gerçekleştirilmesi, yeni menülerin oluşturulması, yemekhane ekibinin yönetilmesi gereklidir. Aranan Nitelikler: Lise ve üniversitelerin Turizm – Otelcilik, Mutfak, Gastronomi ya da Aşçılık bölümlerinden mezun, deneyimli, vardiyalı düzende çalışabilecek, titizliğe ve hijyene önem veren, misafir memnuniyeti odaklı çalışan, güler yüzlü, iletişim ve temsil yeteneği güçlü, diksiyonu düzgün, dış görünüşüne ve kişisel bakıma özen gösteren, takım çalışmasına yatkın, tercihen yabancı dil bilen.

İş ilanını hazırladıktan sonra yukarıda yazılan sitelerden ya da diğer sitelerden iş ilanını verebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise aplikasyonlardır aplikasyonları playstore ya da apple storedan indirip uygulamayı kullanarak iş ilanı verebilirsiniz. Örnek olarak bir kaç uygulama yazacak olursak kariyer.net, eleman.net iş ilanları, ısbul.net iş ilanları gibi bir çok aplikasyon bulunmakta. Uygulamalara aranılan elemanın pozisyonu, olduğunuz şehir gibi bir çok kriteri kaydettikten sonra aradığınız kriterlere uygun kişiler size ulaşıyor. Diğer bir yöntem ise yukarıda belirttiğimiz gibi sosyal medyadır. İnstagram, facebook, twitter gibi sosyal medyalardan şirketiniz ya da işletmeniz adına açtığınız hesaplardan iş ilanları verebilirsiniz. Verdiğiniz ilanların sonuna iletişim adreslerini ve numaranızı eklediğiniz takdirde uygun kriterlerdeki elemanlar size geri dönüş sağlayacaktır. Bütün bu yöntemleri aynı anda kullanarak daha çok kişiye daha kısa sürede ulaşmanız mümkün olacaktır. İş ilanını verdikten sonra size düşen ise iş ilanı için müracaat eden kişileri kriterlerine göre değerlendirip şirket ya da işletmeniz için en uygun elemanı işe almak olacaktır.

Bu işe yorum yap