Müşteri Hizmetlerinde Çalışmak

Müşteri Hizmetlerinde Çalışmak

Son dönemlerin çok revaçta bir mesleği haline gelen müşteri hizmetlerinde çalışmak, çalıştığınız sektöre göre yorucu olan bir meslek grubudur. Bankaların müşteri hizmetleri sektöründe çalışıyorsanız tüm bankacılık hizmetlerine hakim olmanız gereklidir. Bankacılık sektöründe müşteri sayısı çok fazla olduğu için yoğun çalışma temposuna sahip olabilirsiniz. Bankaların müşteri hizmetler servisi bir kampüs şeklinde tasarlanmıştır. Bu nedenle aynı anda yüzlerce müşteri temsilcisi ile aynı yerde çalışmanız gerekecektir.

Müşteri Hizmetlerinde Çalışmak

Telekomünikasyon Müşteri Temsilcisi

Bankalar gibi müşteri sayısı çok fazla olan ikinci sektör telekomünikasyon sektörüdür. Cep telefonları operatörleri, internet servis sağlayıcıları, Telekom firmaları gibi telekomünikasyon şirketlerinin müşteri hizmetlerinde çalışmak size ham maddi hm de tecrübe açısından avantaj sağlar. Bu durumda müşteri sayınız bir bankanın müşteri sayısına göre çok fazla olacaktır. Daha yoğun olarak çalışacağınız bir işe sahip olmakla birlikte maaş skalanızda daha yüksek olacaktır. Telekomünikasyon sektöründe müşterileri ile iletişim kurarken aynı zamanda sektörel işlemleri de yapabiliyor olmanız gereklidir. İnternet şirketinde çalışıyorsanız internet bağlantı kontrollerini yapmalı, gsm operatöründe çalışıyorsanız operatörün müşterilerine sunduğu hizmetleri bilmeli, servis sağlayıcı şirketlerde çalışıyorsanız çalıştığınız firmanın iş ve işlemleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Markaların Müşteri Temsilcileri

Elektronik sektöründe yer alan firmaların müşteri hizmetlerinde çalışmak diğer iki sektöre göre nispeten yoğunluğunuz daha az olacaktır. Beyaz eşya veya elektronik markaları müşteri temsilcilerini işe alırken öğrenmeye açık olan kişileri ve iletişim kanallarını iyi bir şekilde kullanan kişileri tercih ederler. Bunun temel nedeni olarak çalışanların müşteri memnuniyeti sağlamaları firmanın marka değeri açısından çok önemlidir. Elektronik markalarının müşteri temsilcileri telefonda müşterilere teknik konularda yardımcı olmazlar. Sadece servis kaydı ve arıza kaydı açan müşteri temsilcileri bu açıdan oldukça avantajlıdır. Diğer sektörlerde teknik olarak da yardımcı olan müşteri temsilcileri çoğu zaman müşteriler ile sert diyaloglara girmek zorunda kalırlar.

Müşteri temsilcisi olarak çalışmak için çalıştığınız sektöre dikkat etmeli, sektörel konulara hakim olmalı ve kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Çalışma saatleri ve verimliliğin esas alındığı müşteri temsilcisi işi prim esaslı olarak yapılan işler kategorisinde yer alır. Bu açıdan maaşınıza ek olarak daha fazla kazanç elde etmek sizin elinizdedir.

Franchise nedir?

İşkur açık iş ilanları

Bu işe yorum yap