Kadınlar İçin İş Teşvikleri

Kadınlar İçin İş Teşvikleri

Ülkemizde ekonomiye katkı sağlayacak ve katma değer yaratacak tüm iş fikirleri için destek veren kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. KOSGEB, TKDK, Kadın Girişimciler Derneği, Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Tübitak, Bankalar, yatırım Melekleri gibi kişi ve kurumlar iş fikirlerinizi destekleyen ve size teşvik veren yatırımcılardır. Sadece iş fikri bazlı teşvik veren bu kuruluşlar kadınlar için özel teşvik paketleri sunmaktadır. Kadınlar için iş teşvikleri veren kurumları detaylıca inceleyelim.

Kadınlar İçin İş Teşvikleri

Kadınlar İçin İş Teşvikleri Veren Kurumlar

1 ) Kosgeb; Ülkemizde teşvik veren kuruluşların başında gelen Kosgeb, kadınlar için özel teşvik programları hazırlamıştır. Uygulanabilir bir iş fikri için 50 bin TL ye kadar hibe veren kurum, sıfır faizli kredi olarak 10 ay geri ödemesiz 36 ay vadeli 300 bin TL ye kadar destek vermektedir.

2 ) Çiftçi kadın teşviği; Tarım ve ormancılık bakanlığı çiftçilikle uğraşan kadınları desteklemek ve ekonomiye daha fazla katma değer vermelerini sağlamak için teşvikler vermektedir. Tarım makinaları desteği, büyük baş ve küçük baş hayvan desteği, tarım arazisi desteği gibi iş teşvikleri sunan bakanlık kadınları iş hayatında görebilecek tüm fikirlere destek veriyor.

3 ) Mikro kredi: Kadınlara özel olarak kredi veren bankalar mikro kredi adı altında krediler vererek kadınların iş hayatına girmelerini sağlıyor. Mikro kredi alabilmek için şunları yapmanız gerekiyor.

  • Akraba olmayan ve farklı soy adlara sahip en az 5 kişilik bir kadın grubu oluşturmanız gerekiyor.
  • Türkiye Grameen Mikro Finans Programına başvuru yapacağınız bir iş planına sahip olmalısınız.
  • Başvuru sonrasında onay aldığınızda 5 günlük bir eğitim almalısınız.
  • Eğitim sonrası sertifika aldığınızda 25 bin liraya kadar mikro kredi alabiliyorsunuz.

4 ) Kadın emeğini değerlendirme vakfı: Kadınların emeklerini değerlendirme vakfı olarak kadın girişimcilere destek veren tüm kurum ve kuruluşlar ile ortak çalışıyoruz. Maya mikro kredi kapsamında anlaşma yaptığımız bankalardan sıfır faizli mikro kredi alabiliyor, iş fikrinizi destekleyerek kısa zamanda büyüme imkanına sahip oluyorsunuz.

Kadınlar için iş teşvikleri veren kuruluşlar arasında İşkur da yer almaktadır. İşkur bünyesinde yer alan teşvik programlarından yararlanabilmek için profesyonel bir şekilde hazırlanmış bir iş planına sahip olmanız gerekiyor.

Müşteri hizmetlerinde çalışmak

İşkur açık iş ilanları

Bu işe yorum yap