İşkur İş Teşvikleri

İşkur İş Teşvikleri

Türkiye İş Kurumu, bir kamu kurumu olarak iş kurmak isteyenler ve işverenlere teşvikler vererek hem istihdamın artırılmasını sağlamak hem de katma değer yaratacak girişimcilere destek verip ekonomiye katkılarının olmasını sağlamak için farklı konularda teşvikler vermektedir. İşkur iş teşvikleri; kadın, genç, mesleki yeterlilik belgesi olanların istihdam edilmesi, ilave istihdam teşviki, ilave istihdam ücret desteği, işsizlik ödeneği alanların istihdamına yönelik teşvikler, asgari ücret desteği teşvikleri olarak sınıflara ayrılmaktadır.

Mesleki Yeterlilik Teşviki

İş kur tarafından düzenlene mesleki kurslara katılanlara verilen mesleki yeterlilik belgeleri ile işkur anlaşmalı firmalarda çalışabiliyorsunuz. 3 ay deneme sürecinden geçirildiğiniz bu dönemde asgari ücret alıyorsunuz, sigortanız işkur iş teşvikleri tarafından yapılıyor. Üç ay sonunda yapılan değerlendirme süreci sonunda firma tarafından kadroya alınıyor ve sigortanız firma tarafından yapılmaya başlanıyor. Değerlendirme sonucu olumsuz olduğunda ise tekrar işkur iş teşvikleri kurslarına gitmeniz gerekiyor.

İşkur İş Teşvikleri

İlave İstihdam Teşviki

İşkur ile anlaşmalı firmalar arasında yapılan sözleşmeler gereği firmalara ilave personel istihdamı sağlanıyor. Firma için yapılan istihdam iki türlü oluyor. Birinci yöntem olarak yıl boyu çalışan kişinin maaşının yarısını ve sigorta priminin yarısını işkur teşvikleri kapsamında karşılıyor. Geriye kalan kısım ise firma tarafından ödeniyor. İkinci yöntemde ise üç ay boyunca işkur tarafından tüm masraflar karşılanıyor ve çalışan kişi 9 ay süreli olarak firma bünyesinde çalışıyor.

İşsizlik Ödeneği Alanların İstihdamı

İşsizlik ödeneği alanların istihdamına yönelik olarak verilen işkur teşvikleri, firmaların işsizlik ödeneği alan kişileri çalıştırması durumunda 6 ay boyunca maaşlarını karşılayarak firmalara destek oluyor. Sigortası başlayan kişinin işsizlik ödeneği kesiliyor ve asgari ücretle çalışmaya devam ediyor.

İlave İstihdam Ücret Desteği

Firmalara ilave istihdam çalıştırması karşılığında ücret teşviki veren işkur, bu kapsamda çalışanların maaşlarını üç ay süre ile veya yıl boyunca maaşın yarısı olacak şekilde  teşvik veriyor. Buradaki amaç istihdam alanı yaratarak işsiz sayısını azaltmak ve firmalara destek vererek yeni gelecek iş gücünün oluşturacağı masrafın bir kısmını karşılamak.

İş arayanlara ve iş verenler yönelik kapsamlı teşvikler sunan işkur, bu teşvikler ile hem iş yeri sahiplerine maddi anlamda destek oluyor hem de işsiz sayısının azalmasına katkı sağlıyor.

Yoga eğitmenliği işi

İşkur açık iş ilanları

Bu işe yorum yap