İŞKUR için özgeçmiş örneği ? İşkur için Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır ?

İŞKUR için özgeçmiş örneği ? İşkur için Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır ?

Özgeçmiş hazırlamak için nasıl bir yol izlenmek gerektiğiyle ilgili aklınıza takılanlar için etkili bir Özgeçmiş nasıl hazırlanır püf noktaları ve özgeçmişinizde mutlaka olması gereken maddelerden bahsedelim.

Temel Bilgiler

Her özgeçmiş de olması gereken kişinin temel bilgileridir. Bunlar; kişinin iletişim bilgileri, eğitim bilgisi, daha önce çalıştığı iş ve staj bilgisi varsa referans bilgileri ve kişinin yetenek bilgileridir.

Doğru Özgeçmiş Biçimi

Özgeçmişiniz fazla karmaşadan uzak olmalı. Düzenli, tertipli, göz yormayacak şekilde olmalı. Sayfa sayısına dikkat ediniz en fazla 2 sayfa olmalı. Unutmayın ki işverenler gün içinde o kadar fazla başvuruyu gözden geçiriyor ki  bu yüzden özgeçmişinize ayrılacak süre oldukça kısadır o yüzden kısa ve net bilgiler vermeye özen gösterin.

Hani pozisyon için başvuru yapıyorsanız özgeçmişinizi o pozisyon için özelleştirin. Yazı boyutunuzu çok küçük yapmayınız. Küçük bir puntoda yazmak okumayı zorlaştıracaktır. Yazılarınızı 12 punto olarak yazarsanız okunması daha kolay olacaktır.

Beceriler

Bu kısım sizi diğer başvuru yapan adaylar arasından ayıracak kısımdır. Çünkü özgeçmişinizi gözden geçiren kişinin en dikkat ettiği kısım becerilerinizdir. Başvurduğunuz işe göre becerilerinizden bahsediniz bu sizi bir adım öne çıkaracaktır.

İlgi Alanları

İlgi alanları kısmında sıra dışı olmayı deneyebilirsiniz. İşverenin dikkatini çekeceği bir ilgi alanınızdan bahsedebilirsiniz.
İŞKUR için özgeçmiş örneği ? İşkur için Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır ?

Referans Ekleyiniz

Daha önce çalıştıysanız veya staj yaptıysanız referanslarınızı buralardan seçebilirsiniz. Ama daha önce her hangi bir tecrübeniz yok ise akademik hayatınızdan üniversitenizden bir öğretim görevlisini referans yazabilirsiniz.

Kronolojik Sıralama

Önceden yaşadığınız iş deneyimlerinizi ya da stajlarınızı sondan başa doğru ekleyin. Yani en son çalıştığınız kurumu en başa yazın. Çalıştığınız yerlerin hangi ülke hangi ilde  olduğu hakkında bilgi veriniz. Daha önce çalıştığınız yerden hangi pozisyonda ve hangi birimde çalıştığınızı da belirtiniz.

İletişim Bilgileri

En önemli kısımda bu fakat ona rağmen adayların en çok eksik bilgi verdiği bölüm de bu maalesef. İletişim bilgilerinizi doğru ve anlaşılır yazdığınızdan emin olunuz. Telefon numaranız ve mail adresizin dışında Linkedln hesabınızın da bağlantısını paylaşmanızda fayda var.

 

1 Yorum

  1. Fatma çelik

Bu işe yorum yap