İşkur Geleneksel Meslek Kursları Hakkında Bakan Selçuk’tan Açıklama

Ustalardan Çıraklara Geleneksel Meslek Mirasımız Programı Nedir?

İşkur geleneksel meslek kursları hakkında Bakan Selçuk'un açıklamaları

İşkur geleneksel meslek kursları hakkında Bakan Selçuk’un açıklamaları

İşkur tarafından açılan meslek kursları her yıl birçok gencin tercihi olmaktadır. Açılan bu kurslar sayesinde, çeşitli mesleklere ilişkin yeterlilik sertifikası almaya hak kazanan gençler bu sayede iş yaşamlarında bir adım öne çıkabilmektedir. İşkur geleneksel meslek kursları ise; teknolojik gelişmeler sebebiyle unutulmaya yüz tutan meslekleri tekrar canlandırmayı amaçlamaktadır. Ustalardan Çıraklara Geleneksel Meslek Mirasımız Programı olarak açıklanan yeni İşkur programı kapsamında; eğitim kursları ve İşbaşı Eğitim Programları düzenlenmektedir.

 

Geleneksel Meslek Kurslarından Kaç Kişi Yararlandı?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamasına göre, İşkur tarafından oluşturulan bu yeni programa, geçtiğimiz Kasım ayı itibarıyla 33 bin kişinin yararlandığı belirtilmiştir. Açıklamasında, Mesleki Eğitim Kursları’na da değinen Selçuk, bu programlara katılım gösteren kişilere günlük 40 TL tutarında zaruri gider ödemesi yapıldığı ve aynı zamanda, program içerisinde yer alan kişilerin Genel Sağlık Sigortası kapsamında yer aldığını da belirtti.

Geleneksel Meslek Kursiyerleri Kaç TL Ödeme Alıyor?

İşkur geleneksel meslek kursları kursiyer ücretleri

Kursiyer Ücretleri

Yeni oluşturulan bu program kapsamında yer alan katılımcılara da maddi destek sağlanmaktadır. İşkur tarafından oluşturulan bu yeni program dahilinde, diğer meslek edindirme kurslarında olduğu gibi kursiyerlerin aylık giderleri desteklemekte ve aynı zamanda sağlık sigortaları da yapılmaktadır. Bu sayede özellikle de gençlere büyük destekler sağlayan İşkur, açıklanan programlar dahilinde gençlerin iş hayatına geçişini desteklemektedir.

 

Kapsamı itibarıyla İşkur tarafından kabul edilen geleneksel meslekler içerisinde yer alan mesleklere ilişkin çeşitli eğitim kurumları, okullar ve üniversitelerde verilen kurslara düzenli katılım gösteren kursiyerler, program dahilinde katıldıkları her bir gün için 89,40 TL, programa bir eğitim kurumunda kayıtlı olarak katılım sağlayan öğrenciler ise 67,05 TL ve bu iki grubun dışında kalan; halihazırda işsizlik durumu sebebiyle, işsizlik ödeneğinden yararlanan kursiyerlere ise 44,07 TL ödenmektedir.

İşkur tarafından oluşturulan bu yeni destek dahilinde, birçok kişi yeni bir meslek edinme şansına sahip olduğu gibi aynı zamanda da canlılığını kaybetmeye yakın sektörler için de yeni fırsatların oluşması mümkün kılınıyor. İşkur geleneksel meslek kurslarına başvuru, İşkur web sitesinden gerçekleştirilebiliyor.

Mesleki Eğitim Kurslarından Yararlanma Şartları Nelerdir?

Geleneksel mesleklere yönelik olan kurslar da dahil olmak üzere, İşkur tarafından açılan kurs programlarına katılım için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartların başında ise; İşkur’a kayıtlı bir işsiz statüsünde olunmasının gerekliliğidir. Bu şartı sağlayan kursiyer adaylarının karşılarına çıkacak olan diğer şart ise, on beş yaşının tamamlanmış olması gerekliliğidir. Her yıl İşkur tarafından açılan kurs programlarına, minimum yaş sınırını karşılayan kişiler başvurabilmekte ve programlara dahil olma hakkını elde edebilmektedir. Bu şartlara ek olarak, bazı meslek programları için aranan; ilgili mesleğin gerektirdiği şartlara (ör: cinsiyet) uygun olmaktır. İşkur’da sadece kadınlara yönelik oluşturulan programlar için bu şart bulunmaktadır.

Mesleki Eğitim

İşkur Mesleki Eğitim Kursları

Yukarıda bahsi geçen şartları sağlayan kursiyerler için gerekli diğer şartların başında; kurum tarafından daha önce düzenlenmiş, aynı mesleği konu edinen bir kursu veya programı tamamlamamış olmaktır. Bu sayede daha fazla yeni kursiyerin, İşkur tarafından açılan programlardan yararlanması amaçlanmaktadır. Bu programları tamamlayacak olan kişilerin, meslek ve iş danışmanlığı hizmetinden faydalanması da şart koşulmuştur. Buradaki amaç ise, meslek edindirme kurslarından yararlanan ve programları başarıyla tamamlayan kursiyerlerin, iş yaşamlarına daha rahat bir biçimde geçiş yapmalarını sağlamaktır. Bu sayede, programdan yararlanan kişiler, İşkur’un kendilerine sunacağı ücretsiz danışmanlık hizmetini alarak, iş seçeneklerini değerlendirebilecektir. Burada bahis geçen şartlara ek olarak, iki şart daha yer almaktır. Bu şartlardan bir tanesi; emekli olmamak ve son şart ise İşkur tarafından kurslara katılamama yaptırımına dahil olmamaktır.

Bu şartları sağlayan kişiler, başvurularını tamamladıktan sonra, yaşadıkları illerde programlar kapsamındaki kurs eğitimlerden faydalanabilecektir. Tarımsal faaliyet ile uğraşan kişiler ve isteğe bağlı sigortalılık kapsamında değerlendirilen kişiler, dul ve yetim aylığı alanlar, engelli maaşı ve sosyal yardım almakta olan kişiler de kurum bünyesinde sunulan işbaşı eğitim programlarına katılabilmektedir.

 Mesleki Eğitim Kurslarının Süresi

İşkur tarafından oluşturulan mesleki eğitim kursları, günlük 5-8 saat olmak kaydıyla, haftada 6 gün; 30-40 saat şeklinde düzenlenmektedir. Ayrıca kursların süresi, bir yıllık dönemde; 160 iş gününü geçmemektedir.

Bu işe yorum yap