İşkur Destekli Kurslar 2020

İşkur her geçen gün gelişmeye devam eden işsizliğin önüne geçmek amacını güden büyük bir kurumdur. Kurum zaman zaman kurslar açmakta ve işsizlik oranlarında ciddi anlamda olumlu sonuç kaydetmektedir. “ İşkur destekli kurslar hangileridir?” sorusunun yanıtını arayanlara yönelik hazırladığımız bu yazımızda sizlere iyi bir rehber olmayı amaçladık. Kursların açılması ile birlikte yoğunluk yaşanan İşkur web sitesine girişler tıkanmaktadır. Bu gibi durumlarda web sitesine giriş için ya günün ilk saatlerini ya da son saatlerini tercih etmenizde yarar bulunmaktadır. Ülkedeki işsizlik boyutunu düşündüğünüzde bu tıkanmaların da gayet normal olduğunu kavramanız hiç de zor olmayacaktır. Günlük hayatta yüksek ücretler ödeyerek almak durumunda kaldığınız bir çok kursa belki de bir de üzerine ücret kazanabileceğiniz şekilde katılma imkânı bulabilirsiniz. Öncelikle girmek istediğiniz kursların açılıp açılmadığını, açıldı ise de kayıt için hangi şartları yerine getirmeniz gerektiğini öğrenmeniz gerekecektir.

 

İşkur Kurslarından Yararlanma Şartları Nelerdir?

Her hangi bir özel kursa katılmak istediğinizde dahi size bir takım şartlar sunulmaktadır. Devlet kurumu olarak İşkur da kurslardan yararlanmayı belli başlı şekil şartlarına tabi tutmaktadır. Şimdi bu şartları maddeler halinde sıralayalım;

  1. İşkur a kayıtlı işssiz olmak,
  2. 15 yaşını bitirmiş olmak,
  3. Meslek olarak yapılacak işler için açılan kursların istediği özel şartları taşımak,
  4. İşkur tarafından aynı meslek için daha önce bu kursu almamış olmak,
  5. İş ve meslek danışmanlığı hizmetinden yararlanmak,
  6. Emekli olmamak,
  7. Kursa devam zorunluluğu halinde buna engel bir durumu olmamak.

Görüldüğü üzere kurs açıldı hemen kursa gidip meslek edinip işe başlayabilirim diye düşünmemelisiniz. Bunun için öncelikle bu şartları taşımalı ve kursları başarı ile tamamlamalısınız.

 

İşkur Kurslarının Süresi Ne Kadar?

Bir yabancı dil kursuna başlamaya karar verdiğinizde bu kursun belirli bir süre sonra son bulacağını bilirsiniz. İşkur kurslarında da bu konuda bir değişiklik yoktur. Öncelikle kursa katılmaya istekli kursiyer adayları kendilerine uygun olan kursları araştırmalı, katılma istekleri ile ilgili İşkur ile görüşmelidirler. İşkur kurslarının ne kadar süre ile devam ettiği hakkında bilgi alınmak istendiğinde net ve kesin bir dil ile kursların aylık en az otuz saat, en fazla ise kırk saat olduğunu, katılım sağlanacak kursun toplam süresinin ise 160 iş gününü geçemeyeceği yönünde bilgi verilmektedir. Kurs bitiminde başarılı olan adaylara sertifikaları verilmekte ve bu sertifikalar neticesinde de istedikleri mesleğin detaylarını öğrenmiş olmaktadırlar.

 

İstihdam Garantili İşkur Kursları Var Mı?

 İşkur dönem dönem istihdam garantili iş ve meslek kursları açmaktadır. Bu kurslar sayesinde piyasada personel ihtiyacı bulunduğunda kurum tarafından bu işlere yerleştirilmeniz sağlanmaktadır. İstihdam garantili meslek kurslarının haricinde “İşkur destekli kurslar hangileri?” diye soracak olursanız, bir kaç kurstan bahsederek diğer seçenekler hakkında bilgi sahibi olmanızı da sağlamış olalım. Kendi işini kurmak isteyen esnaf olarak çalışma hayatına devam etmek isteyen kursiyer adaylarına yönelik açılan kurslar bulunmaktadır. Bu kurslar kursiyerlere gelir getirecek niteliklerde meslek edinmelerini amaçlamaktadır. İşkur destekli kurslar- Meslek geliştirme kursları, İşkur kayıtlarında belirli bir ya da bir kaç mesleğe sahip olan kişilerin mesleklerini daha da geliştirmelerine yönelik açılan kurslardır. Engellilere yönelik meslek eğitimi ve rehabilitasyon faaliyetlerini içeren kurslara katılım ise sandığınızdan çok daha fazla olmaktadır. Hükümlülerin tahliyeleri gerçekleştirildikten sonra iş yaşamında aktif rol alabilecekleri meslekler üzerine eğitim sağlanan kurslar ile birlikte işsizlik sigortası kapsamında sunulan kurslar da bulunmaktadır.

İşkur Kursları ne zaman başlıyor ?

işkur kursları ne zaman başlıyor?

Eğer kurslara ilginiz var ise işkur aracılığıyla iş bulmak istiyorsanız işkur’un websitesini devamlı takip etmeniz gerekmektedir. Ayrıca bulunduğunuz il veya ilçenin işkur müdürlüğüne kayıt olursanız sizi kurslardan haberdar edeceklerdir. İŞKUR web sitesine ulaşmak için aşağıdaki bağlatıyı takip edin.

https://www.iskur.gov.tr/is-arayan/aktif-isgucu-programlari/mesleki-egitim-kurslari/

Ayrıca en güncel iş ve para kazanma fikirlerini öğrenmek için daha önce yazdığımız aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir.

Bebek Bakıcılığı Yaparak Para Kazanma

Evde Anket Doldurarak Para Kazanmak

Kadın Girişimciler

Sermayesiz İş Kurmak

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere! Bol kazançlı günler dileriz.

Bu işe yorum yap