İş Kurmak İçin Gerekli Evraklar

İş Kurmak İçin Gerekli Evraklar

Hepimiz kendi işimizin patronu olmak, kendi iş yerimize sahip olmak isteriz. İş fikrimize göre kendi iş yerimizi açmak istediğimizde ise yerine getirmemiz yasal zorunluluklar vardır. İş kurmak için yerine getirmemiş gereken yasal zorunluluklar için tedarik etmemiz gereken evraklar ile başvuru yaparak iş yerinizi resmi olarak açabilirsiniz. İş kurmak için gerekli evraklar şunlardır.

İş Kurmak İçin Gerekli Evraklar – Resmi Başvuru Evrakları

1 ) İş yeri açmak için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu Bağkur başvuru evraklarını tedarik etmeli ve başvurunuzu yapmış olmanız gereklidir.

2 ) İlgili belediyelere giderek iş yeri açma ruhsatı için gerekli olan başvuru belgelerini tedarik etmeniz gereklidir.

3 ) Bulunduğunuz ilin ticaret odasına giderek ticaret odası k aydı yaptırmış olmanız gereklidir.

4 ) Esnaf odaların kayıt yaptırmalı ve esnaf kayıt belgenizi elinizde bulundurmalısınız.

5 ) Bir muhasebeci ile anlaşmalı, muhasebe kayıt defteri açtırarak düzenli olarak kayıt tutulmasını sağlamalısınız.

6 ) Notere giderek imza sirkülerini çıkarmalı, imza sirkülerini resmi işlemlerinizde kullanabilmek için çoğaltmalısınız.

7 ) E – devlet üzerinden alınmış olan kimlik sureti, ikametgah ilmühaberi, Dükkanın kira olduğunu gösteren kira sözleşmesi veya tapusu,

8 ) Vergi levhası veya fotokopisi her başvuruda sizden istenecek belgelerden biridir.

9 ) Ticaret odası tarafından verilen taahhütname, ticaret odasından alınan matbu dilekçe örneği,

10 ) Mesleki eğitim kanunu çerçevesinde bir hizmet sağlanacaksa MEB onaylı meslek eğitim sertifikası veya diploması,

11 ) Sicil ilan bedeli dekont örneği ticaret odası başvurularınızda ihtiyacınız olan bir evraktır.

İş Kurmak İçin Gerekli Evraklar nelerdir? Bu nedenle bu evrakları tedarik etmelisiniz. Bu evrakların bir kısmı belediyeye yapacağınız iş yeri açma ruhsatı için gerekli olan belgelerken bir kısmı ise ticaret odasına sunmanız gereken bir kısmi işe SGK müdürlüklerine sunmanız gereken belgelerdir. Bu nedenle iş kurmak için gerekli evraklar için bu belgelerin tamamını tedarik edip, sonrasında başvurularınızı yapmak sizin için avantaj olacaktır.

İtfaiye Daire Başkanlıkları

Yasaya göre yeni açılan iş yerlerinin yangın yönetmeliklerine uygun olup olmadığı itfaiye daire başkanlıklarında denetlenir. Bu nedenle belediyelerin itfaiye daire başkanlıklarına giderek iş yeri açtığınızı ve denetleme istediğiniz gösteren bir dilekçe ile başvuru yapmalısınız. İş yerinizin yangın yönetmeliklerine uygun olduğunu gösteren belge belediye tarafından sizden istenecek evraklar arasındadır.

Tütün eksperliği yaparak para kazanmak

İşkur açık iş ilanları

Bu işe yorum yap