İş Kurmak İçin 6 Kritik Adım! Yaratıcı iş kurma teknikleri 2020

Sıfır sermayeye sahip olsanız bile iş kurmanız mümkün. Ama bu işi kurarken kritik adımları es geçmeniz gerekiyor. Bu adımlardan en iyi kararı almanız için size yardımcı olabilmesi için 6 kritik önerimiz var. Bu kritik adımlar hemen hemen her sektörde kullanılmakta. Doğru yolu bulabilmeniz için, yapmanız gereken bu adımları doğru bir şekilde ele almak ve en iyi yolu bulabilmek için araştırma ve analiz yapmak. İşte iş kurmak için gerekenler.

iş kurmak

1- İş Fikri Bulun

Başarılı bir işe ve iş hayatına sahip olabilmeniz için kafanıza yatan ve yaparken sıkılmayacağınız bir iş fikrine ihtiyacınız var. Çoğu iş sahibi insan, yapacağı işi seçerken o iş hakkında bilgi toplamaz. Hatta bazı iş sahipleri yatırımcı arkadaşlarının yaptığı veya anlattığı fikirlerden etkilenir ve işe böyle başlar.

Başarılı bir iş bulabilmek için önce kendinizi tanıyıp keşfetmeniz gerek. Sizi heyecanlandırabilecek, size katkı sağlayabilecek bir fikir olmalı. Peki kendinize uygun bu fikri bulabilmeniz için ne yapmanız gerekir?

 

– Yeteneklerinizi keşfedin

– Hayatınızdaki deneyimlerinizi ve tecrübe ettiklerinizi ele alın

– Piyasaları uzun süre gözlemleyin

– Anlık trendleri takip edin

– Size yararı dokunabilecek kredileri belirleyin

iş kurmak

2- Rekabette Avantaj Elde Edin

Maalesef bu dönemde bazı şirketler birbirini taklit etmekten öteye geçemiyor. Örneğin bir kafe açmak isteyen bir girişimci büyük rakiplerinin yaptıklarını yaparak başarılı olmaya çalışıyor. Ama bu yaptığınız girişimi başarıya ulaştırabilecek bir adım değildir. Sizi özel kılacak hamleleri yapmanız, büyük rakiplerinizi taklit etmekten daha öne geçirecektir. Bir işte en iyi olmanın yolu farklı ve yenilikçi olmaktan geçer. Her zaman bu mottoyla yaşarsanız başarıya ulaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

 

3- İş Planlaması Yapın

Bir oluşum yaratırken, bir iş kurarken yönetiminde başarılı olmak istiyorsanız, bir iş planlaması yapmalısınız. Yaptığınız planlama sizi izlediğiniz yolda doğruya götürecektir ve başarı yakalamanızı sağlayacaktır. Küçük veya yeni bir işletmenin bile uygulaması gereken bir iş planlaması olmalı. Eğer bir iş planlaması uygulamazsanız işinizi dağınık ve gelişigüzel devam ettirmek zorunda kalırsınız bu da sizi yanlış yola sürükler ve başarısızlığa ulaştırır.

 

4- Pazarlama Stratejisi Geliştirin

Neredeyse yeni iş girişimlerinde bulunan her girişimci aynı pazarlama yollarını uygular. Bazen doğru olsa da girişiminiz için pahalıya patlayacak seçenekler olabilir. Daha ucuz ve hızlı işler yapmak istiyorsanız pazarlama stratejilerinizi kendinize göre geliştirmelisiniz.

Yaşadığımız dönem de internet pazarlamaları arttığı için farklı pazarlama yolları da oluşmuş durumda. Bu yolların artması girişimciye birçok yeniliklerle beraber kolaylıkta sunuyor. Bundan faydalanmak girişimcinin elinde. Başta uygulayacağınız stratejilere öncelikle siz karar verip geliştirmelisiniz, sonrasın da ise işi profesyonellere bırakmalısınız.

iş kurmak

5- Finansal Öngörüler ve İstatistikler Oluşturun

İş kurduğunuzda öncelikle muhasebenizi tutması için birine ihtiyaç duyabilirsiniz ama başta hesabınızı kendiniz tutmanız sizin için daha yararlı olacaktır. Öncelikle neyi neden alıp sattığınızı kayıt altına alırken düşünmeniz ve analiz etmeniz gerekir. Bu iş için tutacağınız çalışan hesabı tutarken olaya sizin gözünüzle bakmayıp, sizin kadar önemsemeyebilir. Bu yüzden iş kurarken en başta kaydı sizin tutmanız işinizin geleceği açısından daha sağlıklı olacaktır.

Tuttuğunuz kayıtlar elinizde uzun bir süre kalsın çünkü sonrasında istatistik oluşturabilmeniz için yardımcı olacaktır.

  iş kurmak

6- Şirketinizi ve Kendinizi Geliştirin

Başarılı girişimlerin yaratıcıları genellikle kişisel hayatlarında da başarılı olurlar. Çünkü başarıya ulaşmak için gerekli disiplinlere ihtiyaç duyulur. Bu disiplinleri uygulamak için de belirli bir zaman çaba gösterilmesi gerekir. Sadece disiplin kazanmanız başarı için yeterli olmayacaktır. Kendinizi geliştirmeli aynı zamanda işinizi geliştirmeyi de unutmamalısınız. Bunu en iyi şekilde yapabilmeniz için de yeniliklere sonuna kadar açık olmalısınız.

İş Kurmak İsteyenlere öneriler

Eğer başarılı bir işe ve iş hayatına sahip olmak istiyorsanız, izleyeceğiniz yolda emin adımlarla ve her zaman her fikre karşı açık bir şekilde yolunuza devam etmeniz gerekir. Hiçbir zaman kendinizi geliştirmekten çekinmeyin. Her zaman gelişime açık olun. Evde ek iş fikirleri yazımızı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

İş kurmak için gerekli evrakları merak ediyorsanız İş Kurmak İçin Gerekli Evraklar isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

No Responses

  1. İŞKUR

Bu işe yorum yap