Hastanelere Nasıl İş Başvurusu Yapılır? Hastanede Çalışma Şartları 2021

Günümüzde sağlık sektörünün hızla ilerlemesine bağlı olarak,  personel istihdam oranları da doğru orantılı şekilde artmıştır.  Bu yüzden de çoğu kişi tarafından hastanelere nasıl iş başvurusu yapılır konusu araştırılmaya başlandı. Bizde bu kapsamda hastanelere nasıl iş başvurusu yapabileceğinizi detaylı şekilde yazımızda derledik…

Hastanelere iş başvurusu yapmadan önce birkaç noktayı çok bilmeniz gerekiyor. Bilindiği üzere ülkemizde hastaneler, kamu ve özel olmak üzere 2 türlüdür… Devlet hastanelerinde genellikle istihdam edebilmek için KPSS’den belirli puan almanız gerekiyor. Devlet hastanelerine girmek açıkçası özellere daha zahmetli oluyor. Özel hastanelere hem iş başvurusu yapmak hem de orada istihdam etmek diğerlerine devlete nazaran daha kolay oluyor. Özel hastanelerin kendilerine ait internet sitelerine girip, oradan da insan kaynakları bölümüne girdiğiniz takdirde kolayca iş başvurusu yapabilirsiniz. Hastanelerin bazıları internet sitelerinde yer alan iş ilanları kapsamında başvuruları alıyor. CV oluştur ya da “bizimle çalışmak ister misiniz” olarak da başvuruları kabul eden özel hastanelerin olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak, özel hastanelere iş başvurusu yapmak için öncelikle; internet sayfalarını ziyaret etmek gerekiyor. İş başvurusu yapacağınız hastanenin internet sitesindeki formu doldurmak gerekiyor.

Hastanelere İş Başvuru Yapılırken Dikkat Edilecek Noktalar

Özel hastanelere iş başvurusu yaparken, doldurmuş olduğunuz formun mutlaka eksiksiz olması gerekiyor. Her özel hastanenin kendine göre hazırladığı bu formları doldururken mutlaka doğru bilgiler vermeniz gerekiyor. Hastanelerin internet sayfalarında yer alan iş başvuru formları, o süre zarfındaki hastanenin açık pozisyonlarına göre hazırlanmıştır. Yani hastanenin hangi biriminde eksiklik varsa ona uygun adayları seçebilmek adına hazırlanmıştır.

Başvuracağınız hastane hangi ildeyse, sizde ikametgâh bilgisi kapsamında hastanenin olduğu ili yazmalısınız. Aksi takdirde başvurunuz değerlendirme sürecine dahi alınmaz. Özel hastanelere iş başvurusu yaparken diğer dikkat edilecek husussa; açık pozisyonlara göre hareket etmektir. Örneğin; güvenlik görevlisi ilanının olduğu bir ilana şartları taşımıyorsanız kesinlikle başvurmayınız. Açık pozisyonlar içinde şartları taşıdığınız ilanlara başvuru yapınız.

Kamu hastaneleri personel alımı başvuruları özellere göre çok farklıdır diyebiliriz. Hizmet alımı ya da KPSS ile kamu hastanelerine personel istihdamı sağlanıyor. Kamu hastaneleri tarafından oluşturulan iş ilanları; ihtiyaçlara göreve senenin belli dönemlerinde gerçekleşiyor. KPSS puanlarıyla kamu hastanelerine başvuracak kişiler, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafınca yayınlanan boş kadrolara belirli tarihlerin içinde başvurabilirler. Hizmet alımı şeklinde iş başvurusu yapacak kişilerse; devlet hastaneleri tarafından hazırlanan İŞKUR’un da aracılık yaptığı ilanlara başvurabilirler. Hizmet alımı şeklinde kamu hastanelerinde istihdam etmeye başlayan personeller, belirli süreden sonra iş sözleşmesini imzalayıp hastanenin kendi bünyesine geçebilirler.

Hastanelere Nasıl İş Başvurusu Yapılır? Hastanede Çalışma Şartları 2021

Hastanelere Nasıl İş Başvurusu Yapılır? Hastanede Çalışma Şartları 2021

Hastanede Çalışma Şartları 2021

Kamu ile özel hastanelerin çalışma şartlarında bir takım farklılıklar vardır. 2 hastane türünün de kendilerine ait işleyişleri yönetim tarzları olduğunu söyleyebiliriz. 2021 hastanede çalışma şartları kapsamında özel ve devleti ayrı ayrı aşağıda sizin için inceledik:

Özel Hastanelerin Çalışma Şartları:

 • Personelin prim alması, çalıştığı bölüme bağlıdır.
 • Toplam günlük 9 saat, haftalıksa 45 saat görev yapar.
 • İzin şartları iş kanuna göre belirlenmiştir.
 • Kurumun inisiyatifine göre; yemek, üniforma, yol, çay vb. destekler personele verilebiliyor.
 • Geceleri 7,5 saatten daha çok personel çalışırsa, her bir saatine 1,5 kat ücret ekleniyor. Bayramlardaysa özel hastanelerde çalışan personeller, 2 kat ücret alıyor. Aylık bazdaki çalışma saatleri fazlaysa personeller yine 1,5 kat daha fazla ücret alabiliyor.
 • Özel hastanelerin deneme süreleri, 2 aydır…
 • Özel hastanelerde çalışan personellerin maaşları da, çalıştıkları bölümlere bağlı şekilde değişiyor.
 • 4857 Sayılı İş Kanunu ve İşçi olarak; iş güvencesine bağlı olarak özel hastane personelleri çalışırlar.

Devlet Hastanelerinin Çalışma Şartları:

 • Devlet hastanelerinin personellere tanıdığı deneme süreleri, açık şekilde tanımlanmamıştır.
 • Devlet hastanelerinin iş güvencesi;5510 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa ve 4 b kadrosuna göre değişiyor.
 • Devlet hastanelerinde görevli personellerin maaşına ilave olarak ödemeler yapılıyor. Kurum ne kadar kazanç elde ettiyse ona göre personele performans ödemesi yapılıyor. Performans katsayılarını hastane yönetimleri belirliyor. Bu yüzden de, katsayı bazındaki ödemelerde farklılıklar olabiliyor.
 • Devlet hastanelerinde istihdam eden personellere sağlanan kurumsal destekler açık şekilde tanımlanmamıştır.
 • Fazla mesai saatlerindeki ücretlendirmelerde, açıkça tanımlanmıştır.
 • Kamu personel izin şartlarıyla aynı yıllık izin özelliklerine sahiplerdir…
 • Devlet hastaneleri çalışma şartları kapsamında personeller, toplamda günlük 9 saat haftalıkta 45 saat çalışırlar.

Bu işe yorum yap