Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?

Girişimci Kimlere Denir?

Yeni bir ürün veya iş fikri olan ve bunu gerçekleştirmek için plan ve proje hazırlayan şahıs veya şirket olarak fikirlerini gerçekleştirmeyi amaçlayan kişilere girişici denir. Girişimci olmak için öncelikle bir iş fikrine sahip olmak gerekmektedir. Planladığınız iş fikrini geliştirmeye ve pazarlamaya yönelik hedef kitleyi ve hedef pazarı araştırmalı ve iş riskini azaltmalısınız. Sahip olduğunuz iş fikrini gerçekleştirmek için girişimcilik sertifikanızın olması gerekmektedir Girişimcilik sertifikasını ücretsiz olarak iş kurdan alabilirsiniz.

İŞKUR’dan Ücretsiz Girişimcilik Belgesi Şartları Nedir?

 İŞKUR ücretsiz olarak girişimcilik sertifikası vermektedir. İŞKUR’dan girişimcilik sertifikası almak için belirli şartlar vardır. Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmak gerekmektedir. Cinsiyet ayrımı yapılmaksızın bu programa kadın ve erkekler katılabilmektedir. Üst yaş sınırı ise 70 yaştır. Programa katılacak kişilerin mutlaka İşsiz görünüyor olması gerekmektedir. Öğrenim durumu olarak ilköğretim mezunu olma şartı vardır. Herhangi bir terör örgütüne üyeliğinin veya yasa dışı suç işlememesi şartı aranmaktadır. Daha önce girişimcilik kursuna katılmamış olmak gerekmektedir. Ayrıca İŞKUR programa katılan kişiler 50 veya 70 TL civarında cep haçlığı da vermektedir. Programa katılabilmek için İŞKUR’a kayıt olmanız gerekmektedir.

Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?

Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?

Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?

İŞKUR KOSGEB aracılığı ile ücretsiz olarak girişimcilik sertifikası vermektedir. KOSGEB üzerinden veya direk e devlet üzerinden bu ücretsiz girişimcilik kursuna başvurabilir ve doğru bir eğitim ile girişimcilik sertifikanıza sahip olabilirsiniz. Öncelik olarak e-devlet üzerinde size uygun olan tarih aralığındaki girişimcilik derslerine kaydınızı yapın.  Girişimcilik sertifikanızı iki şekilde alabilirsiniz ilki sınıf ortamında ikincisi ise online olarak yapılan girişimcilik eğitim programları ile alabilirsiniz. Girişimcilik sertifikanızı almak için 4 iş günü ayırmanız yeterli olacaktır. Girişimcilik dersleri 4 işgünü ve 32 saat sürmektedir. Gerekli olan eğitimi aldıktan sonra komisyon başkanları ve üyeleri tarafından yapılan sınavdan 100 üzerinden 70 puan almak şartı ile sertifikanızı alabilirsiniz. Girişimcilik sertifikası yüz yüze eğitim ile alındıysa belgenin geçerlilik süresi 2 yıldır. Online eğitim ile alındıysa belgenin geçerlilik süresi hakkında henüz bir açıklama yapılmamıştır. Alınan bu belge ile KOSGEB desteklerinden de yararlanabilirsiniz.

 

 

 

Bu işe yorum yap