Franchise nedir?  2021 Franchise veren firmalar hangileridir?

Başlıklar

Franchise nedir?

2021 yılında coronavirüs pandemisinin etkileri hala sürüyor. İnsanlar daha güvenilir buldukları için kurumsal firmalara yönelmiş durumda. Bu da büyük firmaların daha da büyümesine sebep olurken ne yazık ki küçük esnadfı kötü etkiliyor.

Son dönemlerde çok yaygın olan bir iş fikri olarak franchise sistemi bir markanın imtiyaz sahibi olan kişiler, belirli şartlar altında aynı işin başkaları tarafından belirli bir bedel karşılığında yürütülmesi işlemine verilen addır. Ürün üretimi, hizmet sunumu, hizmet kalitesini artırmaya yönelik olarak verilen sistem 1888 yılında ortaya atılmış bir fikir olup 1909 ların başında başarılı bir şekilde uygulanmaya başlanmıştır. Franchising olarak bilinen bu sistemde imtiyaz sahibi tarafından konulmuş kurallar ve yine imtiyaz sahibi tarafından belirlenmiş bedeller temel faktörlerdir. Belirli bir iş disipline dayalı olarak gerçekleşen bu sistemde taraflar kendi sorumluluk alanlarında yer alan şartları yerine getirmek ile yükümlü oldukları için iş disiplini kendiliğinden oluşmaktadır.

Franchise nedir?  2021 Franchise veren firmalar hangileridir?

Franchise Sisteminin Avantajları

1 ) Sektöre yeni girecek bir işletme olarak bir markanın güvenilirliği, kalitesi, kabul edilmişliği ile sektöre giriş yaparak avantajlı bir şekilde başlayabilirsiniz.

2 ) Sektörde yeni olan birine göre profesyonel işleyen ve disiplinlerin oturmuş olduğu bir sistemi kendi sisteminiz olarak kullandığınız için sektör giriş şartlarını ve kabul edilebilirlik bariyerini ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

3 ) Herkes tarafından kabul edilmiş olan bir markanın daha fazla kitleye ulaşmasını sağlayan franchise sistemi ile müşteri kitlesini ve imtiyaz sahibi markanın değerini artırabilirsiniz.

Bu sisteminin Dezavantajları

1 ) sektöre giriş yapmak için imtiyaz sahibi kişinin veya markanın belirlemiş olduğu bedel kadar ekstra bir sermayeye sahip olmanız gereklidir.

2 ) Sistem beklenildiği sonuçları elde edemediğinde hem imtiyaz sahibi markanın marka değeri zarar görecektir hem de müşteri kitlesinde azalma meydana gelecektir.

3 ) Sistem ile imtiyaz verilen kişi veya kurumlar müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakatı konusunda profesyonel olamadıklarında ticari bakımdan kayıp meydana gelecektir.

4 ) Franchise sisteminin başarılı olmaması durumunda marka değeri düşecek olan imtiyaz sahibi markan bir sonraki franchise için daha düşük bedel belirlemek zorunda kalacaktır.

Franchise sistemi sahip olduğunuz işleyişi ve marka kullanım hakkını belirli fiyatlar karşılığında girişimcilere belirli süreler için vermek olarak tanımlanabilir. Dünya da çok başarılı örnekleri olan franchisng sisteminin başarısız olmuş örnekleri de vardır.

2021 Bayilik Fırsatları: Hangi Firmalar Bayilik Veriyor?

Torku Bayilik Şartları ve Bayilik Başvurusu

İşkur açık iş ilanları

Bu işe yorum yap