Döner İşi Kurmak

Döner İşi Kurmak

Günümüzde en fazla tercih edilen iş fikirleri arasında yer alan döner işi kurmak fikri uygulandığı yere, semte ve şehre göre kar getirebilen bir iş fikridir. Döner işini yapabilmek için izleyebileceğiniz iki yöntem var. Bunlardan birincisi kendi başınıza bir Döner İşi Kurmak ve döner dükkanı açmak ve işletmek, ikincisi ise bir döner mağazası zincirinin bayiliğini alarak halkası olmaktır. Tercih edeceğiniz yönteme göre kuracağınız iş fikri için şu noktalara dikkat etmelisiniz.

Döner İşi Kurmak

Bir Markadan Bayilik Almak

Ülke genelinde bayileri bulunan bir markanın bayiliğini alarak döner işi kurmak istiyorsanız öncelikle marka adı için yüklü bir miktar ödeme yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ayrıca açacağınız döner restoranı iç dekorasyonunu da markanın istediği şekilde yapmanız gereklidir. Bu durum işe başlamadan önce yüklü bir sermayeye sahip olmanız anlamına gelmektedir.

Ayrıca bayilik alarak iş kuracaksanız markanın diğer bayisi ile aynı semtte bir restoran açmamalısınız. Pazar payınızı azaltacak her türlü hamleden uzak durmalı ve kat payınızı korumak için profesyonel çalışanlar ile çalışmalısınız.

Kendi Döner Dükkânınızı Açın

Bir markanın bayiliği yerine kendi dükkanınızı açarak markanızı yaratmak istiyorsanız avantajlarınız ve dezavantajlarınız olacaktır. Avantaj olarak;

1 ) Marka değer için ödemeniz gereken miktarı ödemeyeceğiniz için düşük bir sermaye ile döner dükkanı açabilirsiniz.

2 ) Restoranın içini istediğiniz gibi, yaratmak istediğiniz markaya uygun olarak dekore edebilir, kendi markanızın sembollerini restoran içine yerleştirebilirsiniz.

3 ) Herhangi bir markanın bayisi olmayacağınız için kendi kurallarınızı kendiniz koyabilir, kendi döner sosunuzu kendiniz yaparak bir markanın kuralları altında ezilmemiş olursunuz.

4 ) Kendi iş yerinizi açarak kendi patronunuz olabilirsiniz.

Dezavantaj olarak:

1 ) Bir markanın zinciri olmadığınız için hazır bir müşteri kitleniz olmayacaktır. Bu durum pazarda tutunabilmek için daha uzun süreye ihtiyacınız olacağı anlamına geliyor.

2 ) Reklam ve tutundurma kampanyaları için özel olarak çalışmalar yapmalısınız. Bir markanın zinciri olmadığınız için hazır reklam ve tutundurma kampanyalarına sahip olamayacaksınız.

3 ) Döner işi kurmak için iş yerinizin yeri, lokasyonu, genişliği, dekorasyon konsepti, çalışanların eğitimi gibi bir çok etken sizin için birer dezavantaj konumundadır.

Devlet kurumlarında çalışmak için aranan şartlar

İşkur açık iş ilanları

Bu işe yorum yap