Doktor Asistanlığı Nedir? Nasıl Doktor Asistanı olunur ?

Doktor asistanlığı nedir?

Doktor asistanlığı tıbbi anlamda bilgi sahibi olan sağlık kuruluşlarında, özel hastanelerde, polikliniklerde, bakım evlerinin sağlık bölümlerinde çalışan kişilerdir. Doktor asistanları genel olarak doktorun evrak işlerini, randevu sistemlerini, hasta ve doktor arasındaki iletişimi sağlayan kişilerdir. Doktor asistanları hasta organizasyonunu sağlar kuruma gelen hastaları karşılar istek ve arzularına çözüm yolu bulur ve yönlendirir. Doktor asistanlığı nedir diye soracak olursak hastaların giriş çıkış işlemlerini gerçekleştirir ve kaydını tutar. Hastaların muayene edildiği odanın düzeni ve hijyenin den sorumludur. Doktorun araç ve gereklerini düzenli olarak temizler ve dezenfekte eder.

Doktor asistanları güler yüzlü olmak zorundadır. Sürekli olarak kuruma gelen hastalar ile iletişim halinde olduğundan dolayı güler yüzlü ve çözüm odaklı olmalıdır. Randevu ve kayıt işlerine baktıkları için organizasyon ve dikkat yeteneğinin gelişmiş olması gerekmektedir. Doktor asistanları aynı zamanda doktora yardımcı olur ve doktorun sekreterliğini yani asistanlığını yaparlar. Doktorun yazmış olduğu ilaçları yapılan işlemleri kayıt altında tutarlar, doktorun söylediklerini not alıp hastalara doğru bir şekilde aktarırlar.

doktor asistanlığı nedir

doktor asistanı nasıl olunur

 Nasıl Doktor Asistanı olunur?

Doktor asistanı olabilmek için tıp fakültesi mezunu ya da üniversite mezunu olma şartı yoktur. Öncelik olarak doktor asistanı olabilmek için sorumluluk ve dikkat yeteneğinizin gelişmiş olması gerekmektir. Bildiğimiz üzere sağlık sektörü ciddi ve hataya yer olmayan bir sektördür. Bu sektörde yapılan küçük bir hata veya yanlışlık geri dönüşü olmayan büyük sorunlara yol açmaktadır. Bunun önüne geçebilmek içinde ekstra dikkatli olmak gerekmektedir. Doktor asistanı olabilmek için sağlık liselerinin tıbbı sekreterlik bölümünden veya tıp asistanı bölümünden mezun olup 4 yıllık lise eğitimlerini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda ticaret meslek liselerinin sekreterlik bölümlerinden mezun olanlarda doktor asistanlığı yapabilmektedirler. Üniversitelerin meslek yüksekokullarına bağlı tıp asistanlığı bölümünde mezun olanlarda doktor asistanı olarak görev yapabilmektedirler sağlık meslek liselerinin tıbbi sekreterlik bölümlerinin son sınıfında yani 4. sınıfta Doktor asistanlığı eğitimini alabilirsiniz. Bunu nedeni ise meslek liselerinin 4. sınıftaki uygulamalı staj eğitimlerinden kaynaklanmaktadır. Doktor asistanı olabilmek için aynı zamanda tıbbı terimleri bilmek gerekmektedir eğer ki sağlık meslek lisesi veya sağlık eğitimi almadıysanız MEB onaylı tıbbı dokümantasyon ve hasta kabul sertifikası alarak da bu mesleği yapabilirsiniz.

Tıbbi Sekreter Atama Puanları 2021

Bir dönem oldukça popüler olan bu üniversite bölümünden mezun olanlar KPSS ile atanmaktadır. Ancak alımlar bundan 5 sene önceki kadar yoğun değil malesef. Bu sebeple açıkta kalan hala iş arayan bir çok mezun var. Bu sebeple bu bölümü tercih etmeden önce genç kardeşlerimize iyi düşünmelerini öneriyoruz. Üniversite puanları 270 ile 311 puan  arasında değişmektedir. KPSS puanlarına gelince aynı iyimser puanlardan bahsedemeyeceğiz çünkü Tıbbi Sekterterlik mezunları devlet hastanelerinde çalışmak için KPSS’den en az 90 puan almaldır.

İŞKUR veya özel sertifikasyon merkezlerinin bu konular ile igili kursları ve sertifikasyon programları bulunmaktadır. Sitemizi güncel olarak takip ederek ya da işkur sayfasına üye olarak en güncel işkur kurslarına erişebilirsiniz.

İşkur Destekli Kurslar 2020  yazımızı bu linkten okuyabilirsiniz.

Arama sorguları: doktor asistanı nasıl olunur, doktor asistanı maaşları, tıbbi sekter atama puanları

Bu işe yorum yap