Devlet Kurumlarında Çalışmak İçin Aranan Şartlar

Devlet Kurumlarında Çalışmak İçin Aranan Şartlar

Hepimiz devlet kurumlarının birinde memur olarak, sözleşmeli memur olarak veya işçi statüsünde çalışmak isteriz. İş garantisi, sosyal haklar ve çalışma saatlerinin azlığı nedeni ile hepimiz bir şekilde devlet kurumlarında çalışmak isteriz. Mesleğimize göre devlet kurumlarında çalışabilmek için taşımamız gereken şartlar vardır. Bu şartları sağlıyorsak kamu kurumlarında işe girebiliriz. Devlet Kurumlarında Çalışmak İçin Aranan Şartlar şunlardır.

Devlet Kurumlarında Çalışmak İçin Aranan Şartlar

Devlet Kurumlarında Çalışmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

1 ) Öncelikle 18 yaşını tamamlamış olmanız gereklidir.

2 ) Kamu kurumunda çalışabilmek için her hangi bir konu da hüküm giymemiş olmanız gereklidir.

3 ) Kamu kurumunda çalışabilmek için en az lise mezunu olmalı, yüksek lisans veya lisans diplomasına sahip olmalısınız. Diploma yanında kurumlarda işçi statüsünde çalışabilmek için mesleğiniz ile ilgili MEB onaylı bir sertifikaya sahip olmanız gereklidir.

4 ) Kamu kurumunda memur veya sözleşmeli memur olarak çalışabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavına girmiş olmalı ve bir puan türünde en az 70 puan almış olmanız gereklidir. Kamu kurumu personel atamalarında veya sözleşmeli personel alımlarında en az 70 puan baz alındığı için bir puan türünde kpss puanına sahip olmanız en önemli şarttır.

5 ) Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak ve akli dengenizin yerinde olması gereklidir. Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçerli olan ehliyetli olma kuralı devlet memurları içinde geçerlidir.

6 ) Kamu kurumlarının ihtiyaçları doğrultusunda yabancı dil şartını sağladığınızı gösteren YDS ve KPDS gibi sınavlardan en az 50 puan almış olmak.

Nasıl Başvuru Yapılır ?

Devlet Kurumlarında Çalışmak İçin Aranan Şartlar nelerdir? Kamu kurumlarına ve devlet kurumlarında çalışmak istiyorsanız yapmanız gereken istenilen sınav bazında yeterli puan almış olmaktır. Sahip olduğunuz puan ile devlet kurumlarında çalışmak için kurumların alım yaptığı dönemleri takip etmeli veya merkezi atamaların yapıldığı atamaları takip etmelisiniz. ÖSYM tarafından yapılan atamalar için başvuru yapabilir veya kamu kurumlarına tahsis edilen kadrolar için sözleşmeli personel alımı ilanlarını takip ederek de başvuru yapabilirsiniz. Kpss puanınız ile yapacağınız başvuru da mülakat için seçildikten sonra mülakatı başarılı bir şekilde atlattığınızda artık bir kamu kurumu çalışanı olursunuz.

Devlet memuru olmak ile ilgili bilgileri yazımızda bildirdik. Günümüz şartlarında devlet memuru olmanın iyi mi yoksa kötü mü olduğunu siz okuyucularımıza sormak istiyorum. Siz de bu konu hakkında fikirlerinizi yazı altına yorum atabilirsiniz.

Sosyal medya fenomeni olarak para kazanmak

İşkur açık iş ilanları

4 Yorum

  1. Tuba Çelik
  2. kübra
  3. Kübra Kahveci topsakal
  4. Kelpreoks

Bu işe yorum yap