Bayilik İle Distribütörlük Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bayilik İle Distribütörlük Arasındaki Farklar Nelerdir? Özellikle 90’lı yıllardan beri süre gelen bir tanım karmaşıklığı içerisinde olan bayilik ve distribütörlük kavramları, günümüz için de hala tartışıla gelen bir konu olmaktadır. Tartışmanın asıl ayağını “üretici firmaların il ya da bölge dağıtımını yapanların adının ne olacağı” sorusu oluşturmaktadır. Her iki kavramın da neredeyse aynı tanımı mevcut olup, bazı görev ve sorumlulukları bağlamında farklılaştıklarını söyleyebiliriz. Tanımına bakıldığında, her hangi bir üretici veya tedarikçi firma tarafından piyasaya sunulan ürün veya ürünlerin, belirli bir bölgedeki nihai satış noktalarına satış ve dağıtımı ile yetkilendirilmiş kurum veya kişilere bayi veya distribütör denir. Bu iki kavram arasında bazı benzerlikler olsa da fonksiyonları ve sorumlulukları bağlamında oldukça farklılıkları da mevcuttur. Bu bağlamda il olarak her iki terimin de tanımı ve özellikleri yapılıp daha sonra da bayilik ile distribütörlük arasındaki farklara yer verilecektir. Bayilik veren firmalar ve daha fazlası yazımızın devamında yer alıyor..

Bayilik İle Distribütörlük Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bayilik Nedir? Bayi Ne İş Yapar?

Bayilik Nedir? Bayi Ne İş Yapar?

Mevcut bir organizasyon ile başka üretici firma ürünleri ile birlikte tahsis edilen bölge veya bölgelerdeki hedef müşteri kitlesine mal ve hizmet satışının yapılması olarak tanımlanabilmektedir. Daha kısa ve öz olarak tanımını yapmak gerekirse, “bayi = satıcı” demek mümkündür.

Distribütörlük Nedir? Distribütör Ne İş Yapar?

Distribütör elemanı satış noktasına gittiğinde temel görevi sipariş görevi yapmaktır. Distribütör tanımı yapabilmek için bayilikten farklı olarak, sadece o firmanın ürün grubu için özel olarak ayarlanmış depo, araç, personel vb. yatırımları ve akabinde özel bir satış ekibinin olması gerekmektedir. Daha kısa tanımlamak gerekirse, “distribütör = dağıtıcı” demek mümkündür.

Distribütör ile Bayi Arasındaki Temel Farklar

  • Distribütörlükte üretici firmaya özel bir ekip ve altyapı oluşturmak zorunlu iken Bayilikte ise böyle bir zorunluluk yoktur.
  • Distribütör elemanı satış noktasında sipariş görüşmesi yaparken, bayi elemanı ise satış noktasında satış ve ikna görüşmeleri yapmaktadır.
  • Distribütör ticari marjları olmadan malları indirimli bir fiyata satabilme imkanına sahip iken bayi için böyle bir imkan bulunmamaktadır.
  • Distribütörlerin bayilerden farklı olarak belli bir maddi temele sahip olması gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için 1iskur.com sitemizi sık kullanılanlara ekleyebilir, sitemizi günlük takip edebilirsiniz.

2021 Bayilik ücretleri ne kadar ?

Kişiler bütçelerine göre bayilik alabilirler. Çiğköfte bayiliği almak için fiyatlar 5bin tl’den başlarken bayilik firma adına göre bu ücret 50binlere çıkmaktadır. Ancak bir beyaz eşya bayiliği söz konusu olunca bu fiyatlar 5 katına kadar çıkabilmektedir. Detaylı bilgi ve son bayilik fırsatları için aşağıdaki kategoriyi inceleyebilirisiniz.

2021 Bayilik Fırsatları: Hangi Firmalar Bayilik Veriyor?

Arama sorguları: bayilik distrübitörlük farkı, bayilik nedir, distribitör nedir, bayilik ücretleri

Bu işe yorum yap