Anestezi Teknisyeni Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Anestezi teknisyeni, belli bir süre ile hastaların ağrılarını azaltmak amacı ile kişiyi hissizleştirmek için kullanılmakta olan kimyasal maddelere verilen isimdir. Çeşitli cerrahi operasyonlar ile beraber doğru kişiler tarafından ayarlamaların iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Hastaya anestezinin verilmesinin ardından takip işlemlerinin süreklileşmesi de önemlidir. Bu anestezi türleri lokal ve de genel olmak üere iki farklı şekilde incelenebilir.

Başlıklar

Anestezi Teknisyeni Ne İş Yapar?

Anestezi teknisyeni, hastalara anestezi vererek bunların kontrollerini ve takibini en iyi şekilde sağlayarak görevlendirilmiş olan kişilerdir. Ne iş yapar ile ilgili soruları cevaplandırmak istersek;
1. Anestezi uygulamaları için gereken cihazların sorumluluğu da anestezi teknikerlerindedir. Bu cihazların kontrol ve ameliyatlar öncesinde gerekli hazırlıklarını üstlenir.
2. Normal ya da lokal anestezi türlerine göre ilaçları hazırlar.
3. Hastaya bu aşamalarda bilgi vererek gerekli hazırlıklıklar için yardımcı olur.
4. Gerekli kayıt ve işlemleri tutar.
5. Anestezi ile ilgili olarak nerdeyse tüm konularda anestezi uzmanının yardımcısı konumunda olduğunu belirtebiliriz. Lazım olduğu zamanlarda ise uzman doktora yardımcı olma şeklinde konumlarda yer alabilir.
6. Anestezi işlemleri ameliyattan çok daha farklı bir bölümlerde gerçekleştirilemekte ise, uygulamanın ardından hastanın gerekli alanlara teslim edilebilmesi sağlanmaktadır.

Anestezi Teknikeri Nasıl Olunur?

Anestezi teknisyeni olmak için tıp okumanız gerekmiyor. Tıp okuyanlar TUS sınavından sonra anestezi uzmanı unvanını hak ederler. Teknikeri olmak için ise 4 sene sağlık meslek lisesinde eğitim almanız yeterli olacaktır.
Avantajlarına bakacak olursak, lise eğitiminden sonra 10 yıllık bir tıp eğitimine gerek yoktur. Böylece daha hızlı olarak iş hayatına atılım sağlanabilir. Sizde bir sağlık lisesi okuyarak tekniker olmaya hak kazanabilirsiniz.

Evden para kazanma fikirleri için burayı tıklayınız.

İşkur açık iş fikirleri için burayı tıklayınız.

Bu işe yorum yap