2021 Bayilik şartnamesi örneği,Bayilik şartnamesi nasıl doldurulur

BAYİLİK

Girişimcilerin hayalinde her zaman kendi işinin patronu olmak vardır. Bu yüzden birçok yolla kendi işini kurmaya hedefler. En etkili yollardan biri ise bayilik alıp kendi işini kurmaktır. Peki bayilik nedir?

Bayilik bir firmanın üretmiş veya tedarik etmiş olduğu ürün ve hizmetin satışı, pazarlaması, desteği ve diğer organizasyonların başka bir firma veya birey tarafından yürütülmesine verilen iş türüdür.

İki tarafın bir masaya oturulup bayilik anlaşması yapılırken tüm şartlar, koşullar belirlenir ve bu kurallar dahilinde bayilik faaliyeti başlanır. Sözleşmelerde genelde bayilik anlaşması iptaline karşı cezai maddeler bulunur.

BAYİLİK NASIL ALINIR?

Bayilik almak için önce iş yapacağınız sektör belirlenir, daha sonra aklınızdaki markaların bayilik şartlarını araştırmanız gerekmekte. Daha sonra ilgilendiğiniz firmaların bayilik şartlarını karşılaştırın mümkünse firmalar ile yüz yüze görüşün bayilik şartları size uygun olan firma anlaşıp yeni işinizi kurabilirsiniz. Bayilik antlaşması bayilik şartnamesi olarak da bilinmektedir.

2021 Bayilik şartnamesi örneği,Bayilik şartnamesi nasıl doldurulur

2021 Bayilik şartnamesi örneği, Bayilik şartnamesi nasıl doldurulur

BAYİLİK ŞARTNAMESİ NEDİR?

Bayilik şartnamesi, bayiliği almak isteyen yatırımcı ya da girişimci ile bayilik firma arasında yapılan antlaşmadır. Bu şartname her firma için farklılık göstermektedir. Bu şartnamede bayi veren firma ve bayilik alan kişi arasında hukuka dayalı olarak yapılır. Her iki tarafında hakları göz önüne alınır ve buna göre bir antlaşma ortaya çıkar. Bu şartnamede genellikle işyerinin açılacağı yerin ölçüleri veya standartları bulunur. Bu standartlara uyan yatırımcı ya da girişimci tarafından bayilik alınabilir. Temelde ikili tarafın güvenini ve haklarını korumak için hukuk ortamında yazıya geçirilen antlaşma metinidir.

BAYİLİK ALMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Günümüzde birçok girişimci kendi işinin patronu olmak istemektedir. Bu girişimler yeni bir marka oluşturmak ve pazarlama konusunda yetersiz kalabilmektedir. Bu nedenle girişimciler var olan büyük markaların bayiliğini alabilmektedir. Peki bunun avantajları nelerdir?

Öncelikle işletmelerini anahtar teslim olarak alabiliyorlar. Firmanın mevcut sistemini kullanabiliriz. Bayilikte yüksek başarı şansı vardır. Kurumun imaj ve marka bilinirliğini kullanabiliriz. Firmalar bayilerine her zaman bir eğitim verirler. Sürekli bir destek alma şansları vardır. Pazarlama ve reklam konusunda firma zaten bunları yapıyor.

Bu işe yorum yap